Reportage
Din bil är världens bästa spion

Bilen – den älskade spionen

Av: Johannes Gardelöf och Jenny Nilsson / ©
Datum: 2026-02-16 | Antal tecken: 6291 | Antal bilder: 10

Att moderna bilar är fullsmetade med sensorer, kameror och mikrofoner kommer inte som någon överraskning. Men visste du att tekniken också kartlägger dig och dina vanor? Allt du gör bakom ratten registreras och skickas vidare till servrar runt om i världen. Vem som använder informationen och till vad är det få som vill svara på. Samtidigt håller din personliga data på att bli en av världens mest värdefulla tillgångar. Nu ska vi berätta hur bilen förvandlats till världens bästa spion. 


 
All kopiering av texter och bilder är enligt upphovsrättslagen förbjuden.

Om oss

Välkommen till oss på bilnyhetsbyrån CNP!

CNP står för Car News & Pictures och företaget grundades 1996 av motorjournalisten Johannes Gardelöf. Idag är vi Sveriges ledande bilnyhetsbyrå och förser ett stort antal framgångsrika tidningar och magasin med bil & motor.

Vi erbjuder en rad olika redaktionella tjänster inom ämnet bil & motor. Medan andra nyhetsbyråer satsar på ett så brett utbud som möjligt så gör vi det rakt motsatta. Vi tror nämligen att man ska fokusera på en sak och göra det riktigt bra. Ingen kan vara bäst på allt. Därför har vi valt att enbart jobba med det vi kan bäst och ingenting annat.

Vi provkör alla nya bilar, besöker bilsalonger från Detroit till Tokyo och tar upp aktuella konsumentfrågor. Du väljer själv hur och när du vill handla. Antingen direkt här på nätet eller så väljer du att bli abonnemangskund och får ”veckans reportage” levererat automatiskt till oslagbart pris. Tillsammans får vi hjulen att snurra!

Läs mer om CNP

Johannes Gardelöf